poniedziałek, 10 czerwca 2013

Dieta dr Ornisha

dieta ornisha
Dieta dr Ornisha. Co jeść? Ile możesz schudnąć? Czego nie wolno jeść? Przekonaj się czy możesz przejść na dietę dr Ornisha. Lubisz dania wegetariańskie? A może wolisz krwisty stek? Zapoznaj się z dietą dr Ornisha i schudnij do lata!

Dieta dr Ornisha, czyli jedz więcej, waż mniej

Znana już w latach 70′ dieta dr Ornisha podbiła serca, żołądki i portfele Amerykanów. Parę lat później dr Ornish opublikował książkę pod bardzo zachęcającym tytułem „Jedz więcej, waż mniej”. Książka ta sprzedała się w milionach egzemplarzy oraz obaliła i zniechęciła wiele osób do diety Atkinsa, Dukana oraz do wszelkich diet opierających się na głodówkach.

Dzięki wielu publikacjom w czasopismach, występom i wywiadom w telewizji i radiu, dr Ornish przekonał Amerykanów oraz cały świat, że dieta nie musi oznaczać głodowania. Skuteczna i zdrowa dieta może polegać na jedzeniu bez ograniczeń odpowiednich potraw, które sprawią, że przez wiele godzin po posiłku nie będziesz odczuwać głodu. Co więcej, odpowiednie potrawy mogą zapobiec lub wyleczyć nas z chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, osteoporoza. Co za tym idzie? Długie i zdrowe życie. Pięknie napisane, przekonująco brzmi, ale ile w tym prawdy? Przekonajmy się o tym na własnej skórze!

Ile mogę schudnąć?

Pytanie najważniejsze, często jedyne – ile możesz schudnąć dzięki diecie dr Ornisha? W ciągu każdego miesiąca diety, licznik na Twojej wadze może wskazać do 5-7 kilogramów mniej. Jest to bezpieczny, zdrowy spadek wagi. Dzięki ruchowi, który jest zalecany przez dr Ornisha zapewnisz sobie stałą utratę wagi, masę energii i chęci do życia! Pamiętaj więc o ćwiczeniach fizycznych.

Dieta dr Ornisha – o co chodzi?

Dieta dr Ornisha to odwrotność diety Dukana czy diety Atkinsa. Odwrotność? Dokładnie tak! W diecie Dukana wcinasz białko, ograniczasz tłuszcze i węglowodany. W Diecie dr Atkinsa zajadasz tłuszcze i ograniczasz całą resztę. Dieta Ornisha…, o ironio, zachęca nas do jedzenia węglowodanów przy równoczesnym ograniczaniu białka i tłuszczu. I koło dietetyczne się zamyka. Co zatem przemawia za tym, aby wybrać dietę dr Ornisha zamiast diety Dukana i diety Atkinsa? Z punktu widzenia dietetyków, kardiologów, fizjoterapeutów przemawia bardzo wiele, ale nie wszystko.

http://www.vitalogy.pl/

Mięsożercy! Strzeżcie się! Ornish nadchodzi!

Nic dodać, nic ująć. Mięsożercy muszą się bać. Jeśli chcą żyć długo i w dostatku muszą przeprosić się z warzywami, owocami, a mięsko podziwiać jedynie w ZOO. Dlaczego? Wieloletnie badania dr Ornisha dowiodły, że nadmiar mięsa, nabiału, szczególnie ich tłustych wersji, znacznie zwiększa Twoją szansę na „złapanie” choroby cywilizacyjnej. Oprócz tego, wszechobecne reklamy namawiają nas na wysokokaloryczne ciasteczka, czekoladki, białe pieczywo i wszelką inną żywność wysoko przetworzoną. Nie trzeba wspominać o konsekwencjach przyjmowania w nadmiarze tego typu żywności.

Najlepszym dowodem na druzgocące efekty przyjmowania wysoko przetworzonej żywności jest nie tylko Ameryka. Przejęcie sposobu żywienia Amerykanów przez Azjatów czy Europejczyków również spowodowało tragiczne w konsekwencjach skutki. Co się stało? Szczupli, zdrowi, długowieczni Azjaci i Europejczycy, jedzący zgodnie ze swoją tradycją i naturą zamienili się w otyłych, schorowanych prawie-Amerykanów.

Jak pokazują statystyki, w przeciągu ostatnich 20 lat procent ludzi otyłych w Ameryce z 10 % w paru stanach wzrósł do 30% w praktycznie wszystkich stanach w USA. Obecnie, w USA, 65% ludzi dorosłych i 15% dzieci boryka się z otyłością. Najpoważniejszą, według mnie, chorobą XXI wieku.

Co zatem jeść? Czyli nie wszystko stracone!

Dr Ornish, w celu zapobieżenia otyłości, zaleca nam następującą deskę ratunku. Deska ta to dieta dr Ornisha, czyli dieta jego własnego autorstwa. Oto zalecany spis żywności w diecie dr Ornisha, który uchroni nas przed większością chorób cywilizacyjnych:


 • warzywa bez ograniczeń
 • produkty pełnoziarniste
 • owoce, jedynie unikaj awokado
 • rośliny strączkowe

Od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na produkty typu light, czyli o minimalnej ilości tłuszczu, białka jajek, oraz chudy nabiał.

Lista produktów zakazanych, jak to w dietach bywa, jest znacznie dłuższa, wręcz przygnębiająca. W diecie Ornisha nie możesz spożywać:


 • czekolad, ciastek i innych słodyczy
 • cukru, miodu
 • mięsa, ryb
 • tłustego nabiału
 • wszelkiej wysoko przetworzonej żywności
 • oliwy, oleju, masła, majonezu itp
 • alkoholu
 • orzechów i innych wysoko tłuszczowych przekąsek


Czy warto?

Uważam, że dieta ta jest niezwykle rygorystyczna i monotonna. Co prawda, dzięki nieograniczonej ilości węglowodanów będziesz mieś sporo energii, a Twoje nerki i wątroba nie będą cierpieć z powodu przepracowania, jednak, jak wiadomo, tłuszcze i białka również są nam potrzebne. Ponieważ dr Ornish nie pozwala nawet na spożywanie tłuszczu wielonienasyconego, który korzystnie wpływa na pracę naszego serca i mózgu, wielu dietetyków i lekarzy sprzeciwia się stosowaniu jej przez swoich pacjentów.

Warto jednak wprowadzić w swoje życie chociaż parę aspektów żywieniowych proponowanych przez dr Ornisha. Dzięki ograniczeniu tłustych pokarmów, przerzuceniu się na masę świeżych owoców, warzyw oraz wystrzeganie się słodyczy możesz nie tylko stracić na wadze, ale również skutecznie ją utrzymać i cieszyć się długim, spokojnym, zdrowym bytowaniem na naszej planecie!

Źródło:
http://www.fit360.pl/artykuly/odzywianie/dieta-dr-ornisha/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz